2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

Eşcinsellerin Aileleri İçin Özel Bir Rehber

 

Gay, Lezbiyen, Biseksüel ya da Transeksüel Çocukların Aileleri için On Tavsiye

 

 1. Çocuğunuzla ilgilenenin. Gay, lezbiyen, biseksüel ya da transeksüel (GLBT) çocuğunuz, GLTB olmayan çocuklar ile aynı ilgi, saygı, bilgi ve destek bekler ve bunu hakeder. Sorular sorun, dinleyin, empati kurun, paylaşın ve onun için orada olun.
 2. Okula geri dönün. Cinsel tercih ve cinsel kimlik hakkındaki gerçekleri elde edin. Cinsel tercih ve cinsel kimlik ile ilgili etkili iletişim kurabilmek için bu konular hakkındaki kullanılan yeni dili ve doğru terminolojiyi öğrenin . Kendinize, öğrenme ve GLTB kişiler hakkındaki önyargıların ilerisine geçebilme konusunda meydan okuyun.
  İşte çogunlukla yanlış anlaşılan iki terim:
  Cinsel Tercih- Kişinin ilgisinin kime karşı oldugunu tanımlar : karşı cinsiyet, aynı cinsiyet ya da her iki cinsiyet.
  Cinsel Kimlik- Kişinin kendi cinsiyeti hakkındaki hisleri -erkek, kadın, ikisinden de biraz, hiçbiri. Transeksüel insanların cinsel kimlikleri doğduştan sahip olduğu cinsiyetten farklıdır.
 3. Çevrenizi tanıyın. Kullanabilceğiniz kaynaklar nelerdir? Çevrenizde yararlanabilceğiniz destek gurupları olup olmadığını araştırın. GLTB hakkında bilgi edinebileceğiniz kitaplar ve dergiler olan bir kütüphane olup olmadığını araştırın.
 4. İnternette araştırma yapın. İnternet hızla büyüyen bir bilgi edinim aracı olan internetten, destek ya da bilgi almak için yararlanabilirsiniz.
 5. Diğer GLTB çocukların ebeveynlerinin, ailelerinin ve arkadaşların buluştuğu toplantılara katılın. Eğer çevrenizde böyle toplantılar yoksa düzenleyin. Çoğu aile GLTB çocuğu olan ailelerle bağlantı kurmanın, çocuğu anlamak için verdikleri uğraşta yol katetmelerini sağladığını söylemektedir. Kendi deneyimlerinizi güven içinde paylaşabileceğiniz diğer bir insan bulmanın değeri ölçülemez. Çoğu aile yaklaşık aynı deneyimleri yaşadığı için öğrenilen derslerin paylaşımı ve empati kurup birbirine destek olmak açısından bu toplantılar değerlidir.
 6. Bunu olduğundan fazla büyütmeyin... çocuğunuzun GLTB olması, bütün dünyasının cinsel tercihi veya cinsel kimliği etrafında döndüğünü göstermez. GLTB olması kim olduğunun önemli bir parçası olsa da, tüm hayatı bundan ibaret değildir. Çocuğunuzun hayatın diğer yönleriyle de ilgilenmesi için cesaretlendirin, örneğin okul hayatı, spor, hobiler, arkadaşlar...
 7. Başkası ile paylaşmadan önce çocuğunuzdan izin alın. Çevrenizde neler olduğunu merak eden akrabalar, arkadaşlar olabilir, fakat asıl önemli olan çocuğunuzun ihtiyaçlarına saygılı olmanızdır. Çocuğunuzun güvenine ihanet etmeyin.
 8. GLTB olduğu hakkında size gelip açıldığı için çocuğunuzu övün. Çocuğunuzu sizi bilgilendirmesi konusunda cesaretlendirin. Çocuğunuz size gelip kendisi hakkında bilgileri paylaşıyorsa, bu birşeyleri doğru yaptığınızın göstergesidir! Sözel ya da sözel olmayan davranışlarınızla çocuğa, "Evet, buradayım, seni dinliyorum. Benimle konuşabilirsin." mesajını vermiş durumdasınız. Tebrikler, GLTB çocuğunuz sizinle konuşmaktan çekinmiyor.
 9. Çocuğunuzun okulundaki destek ve eğitim hakkında bilgi edinin. Okulun politikasının ayırımcı olup olmadığını araştırın. Çocuğunuzun etrafındaki öğrenciler ve öğretmenler arasında, bilgi paylaşabileceğiniz kişiler olup olmadığını araştırın(Bu araştırmaları yaparken yedinci maddeyi ihlal etmemeye dikkat edin, atacağınız adımlar için çocuğunuzdan izin alın).
 10. GLTB insanlar hakkında geçerli olan yasal uygulamalar hakkında bilgi edinin. Bazen yasalar önünde GLTB insanlar ikinci sınıf insan muamelesi görebiliyorlar. Bu konu hakkında bilgi edinip gerektiğinde çocuğunuza nasıl eşit haklar elde edebileceğinizi araştırın.

 

 
 
Eylül 2021
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.