2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1


ÇOCUĞUNUZUN ODASI NE RENK OLMALI? 

Renkler hayatımıza parlaklık katmakla kalmayıp, duygularımızı da etkilerler, bizi sakinleştirirler ve iyi hissetmemizde rol oynarlar. Renkler aynı zamanda bir çocuğun gelişiminde de önemli yer tutarlar. Çocuk odası renkleri canlı ve sıcak olmalıdır: renkler ne kadar neşeliyse, o kadar iyidir. Fakat bu, bütün duvarların çok parlak renklerde boyanması gerektiği anlamına gelmez. Örneğin parlak bej rengi, çocuk odası duvarlarında her zaman canlı bir kırmızı veya parlak bir pembeden daha iyi duracaktır. Akılda tutulması gereken şey, farklı renk tonlarının, şekillerin ve desenlerin çocukları aşırı derecede uyarabileceğidir. Bu kaos, özellikle oda çok fazla oyuncakla doldurulduğu zaman tamamlanmış olur. Diğer taraftan, ahenkle düzenlenmiş bir oda, çocuğun düzen anlayışına olumlu etki yapar ve çocuğun erken yaşlarda şekil ve renk duygusu geliştirmesine yardımcı olur. Çocuk yeteri kadar büyüdüğünde kendi odasının rengini seçmekte serbest bırakılmalıdır. Sonuçta o oda ona aittir ve içinde yaşayacak olan da kendisidir.

Aşırı parlak renkler huzursuzluk yaratır, koyu renkler ise üzüntü hissi verir. Pastel tonda sarı güneşi, pastel tonda mavi ise yazın gökyüzünün aldığı rengi hatırlatır. Çocuk odasında açık yeşilin de unutulmaması gerekir çünkü çocuğun gelişim süresinde bu rengin ona pozitif etkisi vardır.

Sıcak renklerin uyarıcı etkisi vardır:
Kırmızı: Canlandırıcı ve hayat dolu bir renktir.
Turuncu: Duyguları uyarıcı bir renktir.
Sarı: En neşe veren renktir.

Soğuk renklerin sakinleştirici bir etkisi vardır:
Yeşil: Dengeleyici ve sakinleştirici bir renktir.
Mavi: Yeşil gibi sakinleştirici bir renktir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.
Menekşe Rengi: Sakinleştirici ve huzur verici bir renktir.

 

Renkler ve Şekiller

Kontrast renkleri görmek bebeğin derinlik algısının gelişiminde rol oynar

Birkaç yıl önce, yapılan çalışmalarda, bebekler üzerinde kontrast renklerin uyarıcı etki yaptığına dair sonuçlar çıktığında, siyah ve beyaz mobilyalar çok revaçta idi. Siyah ve beyaz elbette ki kontrast renklerdir fakat uzmanlar farklı renklerin kullanılmasını tavsiye etmektedirler çünkü bu durum bebeğin öğrenmesinde olumlu etki yapmaktadır. Texas Houston'da bulunan çocuk hastanesine bağlı Nörodavranışsal Psikoloji Öğrenme Destek Merkezi'nden Kevin Krull, 'Yalnızca siyah ve beyaz kullanmanın bir faydası olduğu kanıtlanmamıştır' demiştir. 'Kontrast renkler çocuğun derinliği algılamasına yardımcı olur. Bundan sadece siyah ve beyaz anlaşılmamalı, kırmızı, yeşil, mavi ve sarı da düşünülmelidir.' Hangi rengi seçerseniz seçin, bebeğin yattığı yerden görülebilir olmasına özen gösterin: Önemli olan, bebeğin perspektifinden renklerin görünür olmasıdır.

Uzmanlar ayrıca, bebek ve çocukların, kendi davranışlarından sonuçlar çıkardıklarını söylemişlerdir. Kulağa tuhaf gelse de, eğer bebeğin bileğine yumuşak bir ip bağlayıp, ipin bir ucunu da yatağının kenarına bağlarsanız, bebeğin uyarıldığını görürsünüz. Bebek kolunu hareket ettirdikçe ip ve de ipin bağlı olduğu nokta da hareket edecektir. (bu durum 2-6 ay yaş aralığındaki bebekler için geçerlidir ve siz odasındayken yapılmalıdır). Rutgers Üniversitesi'nden Carolyn Rovee-Collier tarafından uzun yıllar boyunca yapılmış olan çalışmalar, bebeklerin bu durumdan bir çok şey öğrendiklerini göstermiştir. Delaware Üniversitesi'nden Psikoloji profesörü Paul Quinn 'Çocuğun kendi hareketinin çevreye etki ettiğinin öğrenmesi sağlanmış olur.' demiştir ve eklemiştir: 'Bizler, bebeklerin hareket eden cisimlerle, duran cisimlere göre çok daha fazla ilgili olduklarını biliyoruz.'

Etrafta kullanılan renkler ve şekiller de bebek/çocuğun uyarılmasına nende olur. Krull, ' Değişik renkler ve şekiller bebekte derinlik algısının oluşmasına yardımcı olur' demiştir. Sınıflarda, yerin ve duvarın renklerini sade tutmak gereklidir çünkü böylelikle renklerin uyaran faktörü olmaları engellenir.

Oyuncaklar, Kitaplar ve Müzik 

Değişik müzik örnekleri duymak çocuğun beyin gelişiminde rol oynar.

New York Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Merkezi'nden çocuk ve ergen psikoloğu Alexandra Barzvi, 'Çocuğun etkileşim kurabileceği oyuncaklar/objelerle uğraşmasını tavsiye ederim; bu bir oyuncak veya siz bile olabilirsiniz' demiştir. 'Pasif durmaktansa, elleyip oynayabilecekleri objelere ihtiyaç duyarlar.'

Uzmanlar ayrıca müzik içerikli olan oyuncak ve kitaplar önermektedirler. Kendilerini bebek ve çocukların sağlıklı gelişimlerine adamış olan bir grup, 0- 3 yaş arasında olan çocukların yumuşak tonda sesler çıkaran oyuncaklarla oynamalarını önermişlerdir. Böylelikle çocukların dikkati kendi ellerine ve oyuncağa odaklanabilecektir.

Çocuklara farklı müzik türleri içeren CDler dinletmek de fark yaratır. Son on yılda yapılan araştırmalar, müziğin zengin bir çevre yaratmakta büyük rol oynadığını saptamıştır. Yazar Acredolo 'Bebekler daha ana rahmindeyken müzik ve ritmi duyumsarlar' demiştir. ' Kesinlikle dışardan gelen bilgileri alırlar'. Peki bunun onlara faydası nedir? Faydası, çeşitli müzik örneklerini duymak beynin bir bölümünde gelişime olumlu etki eder. Krull, ' Sesler ne kadar karmaşık olursa, gelecekteki beyin kullanımına o kadar katkı sağlar' demiştir. ' Çevre ne kadar zenginleştirilirse, beyin o oranda gelişmiş olacaktır'.

Ama kimse bir şey iyi bile olsa aşırıya kaçırmak istemez. Acredolo, 'Ebeveynler, bebeklerin tepkilerini gözlemlemelidirler' demiştir. 'Eğer bebek olan bitenlerden memnun değilse, bunu fark edersiniz. Dönüp el veya ayak parmaklarına bakarlar ya da kıvranır ve hıçkırmaya başlarlar'. 'Ebeveynlerin çocuklarının verdikleri bu ip uçlarını kaçırmamaları çok önemlidir. Eğer yapmazlarsa, bu onunla aralarındaki bağlılıkta problemler oluşmasına neden olacaktır'.  

Mobilyalar 

Bebek bekliyorsunuz ve hangi mobilyaların sizi ve bebeğinizi onun odasında rahat ettireceğini ve hayatı kolaylaştıracağını merak ediyorsunuz. Odanın dekoru nasıl olursa olsun, ona uyacak bir çok çeşit, renk ve modelde karyolalar olduğunu görüyorsunuz. Bebek odasında kullanılması esas olan mobilyalar, karyola, giysi değiştirme masası, çekmeceli komodin ve sallanan sandalyedir. Bunlar temel olanlardır.

Doğru mobilyaları bulmak eğlenceli ve heyecan verici olabilir. Bunun için size uygun olan mobilyaların hangileri olduğunu bilmeniz yeterlidir. Karyola alırken, bebeğinizi yatırıp kaldırırken kollarınızın sağına soluna çarpmayacağı bir model ararsınız. Karyolanın korkuluklarının bebek büyüdüğünde dışarı çıkamayacağı uzunlukta olmasınız istersiniz. Alacağınız mobilyanın uzun zaman kullanılabilir olmasına özen gösterin. Karyolanın en azından bebek artık normal yatağa geçecek kadar büyüyene kadar sağlam kalmasına dikkat edin çünkü bebek büyüdükçe karyoladan çıkabilmek için gerçekten çok fazla gayret gösterecektir.

Bazı karyolalar, bebekler için tasarlanmış olup, yaşı ilerledikçe yatağa dönüştürülebilecek şekilde yapılmışlardır. Bu karyolalar uzun süre kullanılabilir ve hatta birçoğunda bebek/çocuğun eşyalarını koyabilmeniz için monte edilmiş çekmeceler bulunur.

Bebek odası mobilyaları içinde en sık kullanacaklarınızdan biri de, bebeğin üzerini değiştireceğiniz masadır. Bebeği ihtiyacınız olan eşyalara kolay erişebileceğiniz, rahat bir masaya yatırmanız önemlidir. Bu tip birçok masada, çocuğun kıyafet veya bezlerini koyabileceğiniz çok sayıda çekmece de bulunur. Tekerlekli olanlardansa yerinden oynamayan masa tercih edebilirsiniz.

Bebeğin kıyafetlerini koyabileceğiniz birbirine uyan birçok sandık veya çekmece bulacaksınızdır. Sandık kullanacaksanız, bebeğin eşyalarını ve aksesuarlarını rahatça yerleştirebileceğiniz büyüklükte olmasına dikkat ediniz. Kolay ve uzun zaman kullanılabilir olmasını tercih ediniz. Bebek giysileri genellikle naziktirler ve dar bir alana koyulunca kolaylıkla buruşup zedelenebilirler.

Hangi bebek odası sallanır sandalye olmadan tamamlanmış sayılabilir ki? Bu sandalye hem bebeğiniz hem de sizin için çok güzel bir deneyim olacaktır. Oturup bebeğinize kitap okuyabilecek, onu uyutabilecek ve bu arada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Sallanır sandalye alırken kendi rahatınıza uygun olanı seçin.

Bu yazılar www.usaweekend.com/05-issues ve http://babies.my-health-advice.com sitelerinden alınıp Türkçe'ye çevrilmiştir.

Çeviren: Duygu Gündoğ

 
 
Temmuz 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.